حدود ده سازمان بین‌المللی فعالیت خود را در افغانستان تعلیق کردند؛ سازمان ملل خواستار لغو فوری منع کار زنان شد

6 جدی 1401

حسنا انوری

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه با محکوم کردن پیامدهای «وحشتناک» منع کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، تاکید کرد طالبان باید فورا سیاست‌ها هدف قرار دادن زنان و دختران را لغو کنند.

او در بیانیه‌ای گفته است: «هیچ کشوری نمی‌تواند از نظر اجتماعی و اقتصادی با حذف نیمی از جمعیتش، توسعه – حتی بقا- داشته باشد.»

در سه روز اخیر، حدود ۱۰ سازمان بین‌الملی در اعتراض به تصمیم اخیر طالبان، فعالیت‌های خود در افغانستان را تعلیق کرده‌اند.

او افزوده که این سیاست‌ها خطر بی ثباتی جامعه افغانستان را به همراه دارد. «محدودیت‌های غیرقابل درک بر زنان و دختران نه تنها باعث افزایش درد و رنج همه مردم افغانستان می‌شود، بلکه می‌ترسم خطری فراتر از مرزهای افغانستان ایجاد کند.»

روز شنبه، وزارت اقتصاد طالبان در مکتوبی به سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی، کار زنان را در این نهادها ممنوع اعلام کرد. تنها یک هفته پیش از آن، وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز تحصیل زنان در دانشگاه‌ها را تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام کرده بود.

آقای تورک گفته است «ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، آنها و خانواده‌هایشان را از درآمد و مشارکت مثبت در توسعه کشور و رفاه هموطنان خود محروم می‌کند.»

به گفته این مقام سازمان ملل «این ممنوعیت به طور قابل توجهی به ظرفیت [کاری] سازمان‌های غیردولتی برای ارائه خدمات ضروری لطمه وارد می‌کند، اگر نگوییم از بین می‌برد. در حالی که افغانستان در چنگ زمستان سرد است و نیازهای بشردوستانه در بالاترین حد، ناراحت کننده است.»

این اقدام طالبان، تازه‌ترین ضربه به حضور زنان در جامعه پس از به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان در آگوست ۲۰۲۱ است.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید