عفو بین الملل: طالبان در حفاظت از اقلیت‌ها مطلقا ناکام است

10 میزان 1401

سازمان عفو بین الملل پس از انفجار در یک مرکز آموزشی در دشت برچی غرب کابل که ده‌ها دانش آموز کشته و زخمی برجا گذاشت، بیانیه‌ای صادر کرد و حکومت طالبان را در حفاظت از اقلیت‌های افغانستان، "ناکام مطلق" خوانده است.

در بیانیه عفو بین الملل آمده که "حمله دهشتناک امروز تازه‌ترین مورد یک رشته حملات به مناطق عمدتا با جمعیت هزاره و شیعه، یادآور شرم‌آوری از ناکامی و شکست مطلق طالبان، به عنوان مسئولان حاکم، در حفاظت از مردم افغانستان است".

این سازمان از طالبان خواسته است که "اقدامات فوری برای تضمین امنیت همه مردم تحت حکومت طالبان، به ویژه اعضای جوامع اقلیت بردارد."

عفو بین الملل همچنین گفته که "طالبان از زمانی که روی کار آمده، اقدامات اندکی را برای حفاظت از عموم و به ویژه شیعیان هزاره روی دست گرفته است که به صورت سیستماتیک عمدتا از سوی دولت اسلامی (داعش) در مدارس، مساجد، مراکز آموزشی و عمومی هدف قرار گرفته اند."

به گفته عفو بین الملل اما حکومت طالبان "در عوض، نادیده گرفته و اقداماتی کرده که تنها خطر جانی برای مردم افغانستان به ویژه افراد متعلق به جوامع قومی و اقلیت تشدید شده است".

یوناما، دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل در توییتی این انفجار را نشانه وخامت اوضاع امنیتی خوانده است.

اما، محمد جلال، از سخنگویان طالبان در واکنش به توییت یوناما نوشته "این مکان‌ها، اهداف نرم برای دشمنان صلح و افغانستان هستند و آنها به عدالت سپرده خواهند شد".

همزمان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان گفته است که حمله به دانش آموزان در مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل، یادآور حمله سال گذشته در همین محل آموزشی است.

آقای بنت در یک رشته توییت نوشته که «حملات به مراکز آموزشی هزاره و شیعه باید متوقف شود. حمله به آینده افغانستان، جنایات بین المللی را متوقف کنید.»

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی این کشور و برخی مقام‌های طالبان نیز حمله روز جمعه را محکوم کردند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله امروز را برعهده نگرفته است، اما در گذشته شاخه خراسان گروه داعش حملات مشابه‌ای علیه مراکز آموزشی و مساجد را برعهده گرفته است.

آقای کرزی در یک رشته توییت این حمله را "در تضاد با تمام اصول و ارزش‌های انسانی و انسانی" خوانده و خواستار ایستادگی آگاهانه  و تقویت هر چه بیشتر اتحاد و اتفاق ملی در برابر آن شده است.

یوناما، دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل در توییتی بنا به گزارش‌های رسیده به این نهاد نوشته که بیشتر قربانیان حمله به مرکز آموزشی کاج که "بیش از ۶۰ کشته و زخمی" به جا گذاشته است، از زنان جوان هزاره شیعه هستند.

یوناما تاکید کرده که عاملان این حمله باید محاکمه شوند. طالبان باید به تعهدات خود برای حفاظت از همه مردم عمل کنند و آموزش در افغانستان باید «فارغ از تعصب و خشونت» باشد.

سازمان عفو بین الملل بنا به گزارش‌های دفتر یوناما گفته که از ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲، در یک سالی که طالبان بر افغانستان حاکم شده، ۲۱۰۶ نفر در رویدادهای مختلف در این کشور قربانی شدند که ۷۰۰ کشته و ۱۴۰۶ زخمی ثبت شده است.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید