دیده بان حقوق بشر: صد تن محکمه صحرائی شدند؛ وزارت داخله رد می کند

9 قوس 1400

وزارت داخله افغانستان با رد گزارش دیده بان حقوق بشر می گوید که اگر اسناد وجود دارد آن را با این وزارت شریک سازد تا با عاملان همچون حوادث برخورد قانونی شود.

دیده بان حقوق بشر با پخش گزارش می گوید که طالبان در چهار ولایت افغانستان از جمله غزنی، کندهار، هلمند و کندز در دو ماه گذشته، صد تن از نظامیان حکومت پیشین را محکمه صحرائی کرده اند.

گزارش دیده بان حقوق بشر به اساس صحبت با ۶۷ تن به شمول مقام ها و اقارب مقام های حکومت پیشین ترتیب شده، آمده که طالبان سوابق کاری نظامیان پیشین را به بهانه های مختلف به دست آورده و پس از آن ها را کشته و یا ناپدید کرده اند.

بر بنیاد این گزارش، اعدام ها بین ماه های آگست و اکتبر در ولایت های غزنی، هلمند، کندهار و کندز رخ داده، اما باورها این است حوادث مشابه در سرتاسر افغانستان به وقوع پیوسته است.

پتریشیا گاسمن، رئیس بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر گفته است: «طالبان ادعا کرده اند که به نیروهای امنیتی و مقام های حکومت پیشین عفو عمومی را اعلام کرده اند. اما برای شمار بیشتری، این عفو عملی نشده و آن ها قربانی اعدام ها شده اند».

وزارت داخله افغانستان، گزارش دیده بان حقوق بشر را بی اساس و جانبدارانه می داند و می گوید که اگر دیده بان حقوق بشر در این زمینه اسناد داشته باشد، می تواند آن را با این وزارت شریک سازد تا عاملین این حوادث بازداشت شوند.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله می گوید: «ما این گزارش را به طور قطعی رد می کنیم. در این گزارش به شواهد و اسناد اتکا نشده است، در صورت که اسناد و شواهد داشته باشند، با ما شریک کنند تا عاملین را دستگیر کنیم و برخورد قانونی شود. برخی از نظامیان پیشین از اثر دشمنی های شخصی کشته شده اند، امارت اسلامی هیچ وقتی آن ها را تعقیب نکرده و نه آنان را از بین برده است».

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید