نامه وزیر خارجه طالبان به کانگرس آمریکا: ذخایر ارزی افغانستان را آزاد سازید

26 عقرب 1400

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور در نامه یی به گانگرس آمریکا از آن ها خواسته است به خاطر رفع بحران مالی و اقتصادی افغانستان، هرچه زودتر دارایی های منجمد شده افغانستان را آزاد کند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، میلیاردها دالر ذخایر پولی افغانستان از سوی آمریکا منجمد شده است.

در این نامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که: «پس از توافقنامه دوحه در ماه فبروری سال ۲۰۲۰ م، طالبان با آمریکا در جنگ نبوده و دیگر معضل نظامی بین دو طرف وجود نداشته است، بنابر این وضع تحریم ها بر دارایی های افغانستان کار منطقی نیست. ما بر این باوریم که دو طرف فرصت مناسب برای تامین روابط مثبت در آینده دارند و باید از گذشته تلخ درس بگیریم. استفاده از گزینه تعزیرات و فشار نمی تواند به بهبود روابط ما کمک کند».

در نامه سرگشاده از آمریکا خواسته شده که با عادی سازی روابط، آمریکا می تواند روی معادن، صنعت و کشاورزی در افغانستان سرمایه گذاری کنند، همزمان هشدار داده شده که در صورت عدم آزاد سازی سرمایه های افغانستان، جهان با موج جدیدی از مهاجرت مواجه خواهد شد که این موضوع پیامدهای اقتصادی خواهد داشت.

متقی گفته است که با فرار غیرمسولانه اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، طالبان بر اساس خواست مردم افغانستان و بخاطر جلوگیری از خلا قدرت و هرج و مرج داخل کابل شدند.

همچنان در نامه ارسالی طالبان به کانگرس آمریکا آمده است: «وقت آن رسیده که آمریکا به تعهدات خود عمل کند و مسئله اساسی مردم افغانستان امنیت مالی است که عامل آن تحریم های دولت آمریکا بر مردم ما است».

پیشتر از این جامعه جهانی و سازمان ملل متحد مکرراً هشدار داده اند تا زمانی که طالبان حقوق بشر، اقلیت ها و حقوق زنان را رعایت نکنند، دولت آن ها را به رسمیت نخواهد شناخت.

در حال حاضر خشکسالی، شیوع کرونا، پیامد های جنگ و اکنون تسلط طالبان بر افغانستان و توقف کمک های بین المللی، مشکلات زیادی را برای مردم افغانستان به بار آورده است.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید