حکومت افغانستان در مورد گزارش اخیر یوناما ملاحظات جدی دارد

9 اسد 1398

ملکی

کابل، افغانستان: سخنگوی رییس جمهوری کشور، از دفتر یوناما خواست تا در جمع آوری اطلاعات مربوط به آمار وارقام تلفات افراد ملکی، دقت بیشتر به خرج دهد.
او گفت که ملاحظات جدی روی میکانیزم جمع آوری آمار وارقام و مستند سازی تلفات افراد ملکی در گزارش اخیر یوناما وجود دارد ونقایصی در آن است که باید به آن توجه شود.
صدیق صدیقی که در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت سخن می زد، گفت گزارش اخیر یوناما از تلفات افراد ملکی از اثر حمله های طالبان در افغانستان نشان می دهد که از اول جنوری تا ۳۰ جون سال روان میلادی ۵۳۱ تن از افراد ملکی کشته و۱۴۳۷ تن دیگر زخمی شده اند.
او گفت اگر این ارقام گزارش یوناما به ماه و روز تحلیل وتجزیه شوند، نشان می دهد که میزان تلفات افراد ملکی در یک ماه به ۸۸ نفر ودر یک روز به۳ نفر رسیده است.
سخنگوی رییس جمهور اما گفت اگر شمار تلفات افراد ملکی در نتیجه حمله های طالبان در یک هفته و به ویژه در سه روز اخیر را با گزارش گذشته یوناما مقایسه کنیم تفاوت زیادی رونما می گردد.
صدیقی گفت آمار تلفات افراد ملکی در نتیجه حمله طالبان در سپین بولدک، حمله این گروه بر دفتر روند سبز در کابل وانفجار امروز ماین کنار جاده در شاهراه کندهار-هرات که همه آن در سه روز اخیر به وقوع پیوسته ۶۴ کشته و ۹۰ زخمی بر جا گذاشته است.
سخنگوی رییس جمهور با اشاره به این رقم تلفات از دفتر یوناما خواست که در جمع آوری اطلاعات مربوط به آمار وارقام تلفات افراد ملکی ومستند سازی آن از دقت لازم کار گیرد وبا نهاد های حکومتی برای جمع آوری معلومات در این مورد، از نزدیک کار کند.
صدیقی تأکید کرد که تلفات افراد ملکی برای رییس جمهور خط سرخ است واو به تمام نهاد های امنیتی دستور داده است از هر تلاشی که سبب جلوگیری از تلفات افراد ملکی می شود، کار گیرند.
حکومت میکانیزم وپالیسی مشخص برای حفاظت از جان ومال مردم ملکی روی دست دارد.
سخنگوی رییس جمهور از ملل متحد خواست طالبان را که عامل اصلی تلفات افراد ملکی هستند، مسوول وپاسخگو قرار دهد.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید