مقامات افغان و پاکستان روی بهبود روابط دو کشور و روند صلح گفتگو کردند

21 جوزا 1398

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان در حساب تویتر خود نوشته است، ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان رهبری هیئت افغانی و سهیل محمود، معین سیاسی وزارت خارجۀ پاکستان ریاست هیئت این کشور را در این نشست به عهده داشتند.

وزارت خارجۀ افغانستان در یک خبرنامه گفته است، بهبود روابط دو کشور و روند صلح از مسایل مورد بحث زمان و محمود بود.

علی امیری، استاد پوهنتون و تحلیلگر مسایل سیاسی در کابل باور دارد که این سفر هیئت افغانستان به پاکستان از سفر‌های مشابه در گذشته متفاوت نیست.

آقای امیری افزود: "پاکستان موضع خود را تقویت کرده‌است، ابزار فشار بیشتر پیدا کرده‌است، افغانستان را با مشکلات و درد سرهای زیاد مواجه ساخته است، اما افغانستان ازین فشار‌ها درس لازم نگرفته است. فعلاً هم هیئت افغانی تقریباً با دست خالی و موضع تکراری به پاکستان رفته است."

مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت و گفتگو‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها از موارد کلیدی برنامۀ عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی خوانده شده‌اند.

این برنامه در ماه می سال ۲۰۱۸ ایجاد شد.

هیئت افغانستان دوشنبه برای اشتراک در نخستین نشست مرور برنامۀ عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی به شهر اسلام‌آباد رسید.

در خبرنامۀ وزارت خارجۀ افغانستان آمده‌است که سفر برنامه‌ریزی شدۀ محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به پاکستان نیز یکی از مسایل مورد بحث میان ادریس زمان و سهیل محمود بود.

قرار است آقای غنی در بیست و هفتم ماه روان میلادی به پاکستان برود.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید