محب : باوجود چالشها،همکارى افغانستان وامريکا محکم بوده

1 جوزا 1398

امنيت شورا

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور امروز در مراسم فراغت محصلین پوهنتون امریکایی افغانستان اشتراک و سخنرانی کرد. وی ضمن تبریکی فراغت محصلین گفت که پوهنتون امریکایی افغانستان به تحقق تغییر نسلی که همسو با دیدگاه درازمدت رئیس‌جمهور غنی مبنی بر این که جوانان به عنوان یک نیروی قدرتمند و ضروری برای بازسازی کشور هستند، کمک می‌کند.

داکتر محب خاطرنشان ساخت که ما از حمایت بی‌شائبه‌ی همکاران بین‌المللی، به طور اخص ایالات متحده امریکا در جریان روند انکشاف و بازسازی سپاسگزاریم. همکاری ما با ایالات متحده امریکا و هم‌پیمانان بین‌‎المللی‌مان، بر اساس خون، زحمت و قربانی شکل گرفته است. این همکاری‌های مشترک منجر به ایجاد تسهیلات/امکانات زیاد از جمله پوهنتون امریکایی در افغانستان گردیده است.

داکتر محب اضافه نمود که این پوهنتون گواهی بر این حقیقت است که – علی‌رغم اختلافات و چالش‌هایی که در مسیر وجود دارد – همکاری افغانستان-ایالات متحده همچنان محکم بوده و کشورهای ما به عنوان هم‌پیمانان کلیدی از یک دیدگاه مشترک برای تأمین یک آینده توأم با رفاه و صلح برای کشور برخوردار هستیم. هر دو کشور به ارزش‌های مشترک از جمله معارف، بردباری و پیشرفت، برای تحقق این دیدگاه باورمندند.

داکتر محب گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی ما به خاطر افغانستانی می‌جنگند که در آن افراد، اقوام و جنگسالاران، گفتمان و روش زندگی را تعیین نکنند، بلکه به جای آنان مردم، خودشان، قادر به تعیین سرنوشت‌شان از طریق روند‌های دموکراتیک و مبتنی بر مردم‌سالاری گردند. این امر همسو با دیدگاه رئیس‌جمهور غنی برای صلح پایدار در افغانستان است – دیدگاهی که در آن خشونت اجتماعی و ساختاری از ریشه برکنده شود، و جای خود را به عزت و رفاه بدهد.

وی خطاب به فارغان گفت: شما مسؤولیت رهبری را برعهده دارید. رهبری که بر دیگران تأثیرگذار باشد؛ شما به عنوان نسل جدید افغان‌ها که از تغییرات مثبت دو دهه‌ی گذشته نمایندگی می‌کند، مورد خطاب قرار می‌گیرید. بخاطر منافع کشور، صلح و رفاه دور از همه قید و بندها به وطن خدمت نمایید. داکتر محب گفت که حکومت برای بازگرداندن دو تن از استادان پوهنتون امریکایی افغانستان به تلاش های خود  ادامه میدهد.

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید